Αμείωτο το ενδιαφέρον

0 135

Μία αγωνιστική πριν την συμπλήρωση του 1/3 της διοργάνωσης τα παιχνίδια είναι πολύ ανταγωνιστικά, οι παίκτες προσφέρουν υψηλό θέαμα και όλοι μπορούν να χάσουν από όλους σε κάθε έδρα με μοναδική εξαίρεση την Μόσχα μέχρι στιγμής. Οι περισσότερες ομάδες είναι κοντά στη βαθμολογία και η μάχη συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον.

Εφές- Ερυθρός Αστέρας 100-79

Αφού κατάφερε να συνέλθει γρήγορα από τον αιφνιδιασμό που επιχείρησαν οι Σέρβοι το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, οπότε και προηγήθηκαν, οι παίκτες του Περάσοβιτς ήταν ασταμάτητοι και με αυξημένα ποσοστά ευστοχίας από το τρίποντο ξέφυγαν από νωρίς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα φτάνοντας σε μια άνετη και εντυπωσιακή νίκη. Αξίζει να προσέξει κανείς την τεράστια διαφορά στα ριμπάουντ 43-22 που αποτυπώνει την διαφορά των ομάδων σε αθλητικά προσόντα και ενεργητικότητα.

Ολυμπιακός- Μακάμπι 73-80
andrew-goudelock-maccabi-fox-tel-aviv-eb16
Ο Ολυμπιακός προερχόταν από δύο μεγάλα αποτελέσματα και μετά τη νίκη στο ΣΕΦ επί της Μπαρτσελόνα και τη σπουδαία εμφάνιση και νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού. Οι περισσότεροι φίλοι του περίμεναν ένα μάλλον εύκολο βράδυ απέναντι στην αφελή και ασταθή Μακάμπι. Μάλλον έτσι αντιμετώπισαν το παιχνίδι και οι περισσότεροι από τους παίκτες των ερυθρολεύκων οι οποίοι μπήκαν πολύ χαλαρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα στο 6′ η Μακάμπι να βρίσκεται ήδη στο +10 (7-17). Με όπλο τη μεγάλη ευστοχία από τα 6,75 και την αυτοπεποίθηση που αυξανόταν κάθε λεπτό που διατηρούσαν το προβάδισμα, οι Ισραηλινοί πότε με τον Άιβερσον μέσα στη ρακέτα, πότε με τον Σίλεϊ από την περιφέρεια και πότε με το γρήγορο τρανσίζιον του Γουίμς, έβρισκαν λύσεις και σκορ στην επίθεση. Αντιθέτως ο Ολυμπιακός δεν είχε σημείο αναφοράς στη δική του επίθεση. Οι περισσότεροι παίκτες του βρισκόταν σε πολύ κακή μέρα, ο Σπανούλης είχε να αντιμετωπίσει τον πολύ μεγαλύτερο σε μέγεθος Γουίμς και την άμυνα της Μακάμπι που ήταν προσαρμοσμένη πάνω του και στη ρακέτα δεν υπήρχε κάποιος να τα βάλει με τον Άιβερσον. Παρόλο που είχε ένα κάκιστο ποσοστό στα σουτ τριών πόντων (6/33) ο Ολυμπιακός επέμενε να προσπαθεί από την περιφέρεια αλλά να μην βρίσκει λύσεις. Η διαφορά έφτασε στο +18, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έσφιξαν την άμυνα και μείωσαν σε 73-79 αλλά χωρίς το τρίποντο ήταν αδύνατο να ολοκληρωθεί η ανατροπή και μοιραία ήρθε η ήττα. Μια ήττα που μπορεί να στοιχίσει πολύ στο τέλος και σίγουρα εξανεμίζει το πλεονέκτημα που έδωσε η εκτός έδρας νίκη στο ΟΑΚΑ. Στο Ολυμπιακό πρέπει να προβληματιστούν για το γεγονός ότι δεν μπόρεσαν εντός έδρας να επιβάλουν το ρυθμό τους απέναντι σε μια ομάδα που όλοι γνωρίζουν ότι αν δεν της επιτρέψεις να κάνει το παιχνίδι της μπορείς να την νικήσεις εύκολα ενώ αν την αφήσεις να βρει ρυθμό μπορεί να σε σκοτώσει. Ήταν δηλαδή πρώτα από όλα μια ήττα χαρακτήρα για τους ερυθρόλευκους που έδειξαν ανήμποροι να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα και εγκλωβίστηκαν σε έναν τρόπο παιχνιδιού που βόλευε τη Μακάμπι.

Ζαλγκίρις -Μπάμπεργκ 86-72
lukas-lekavicius-zalgiris-kaunas-eb16
Μοιάζει απίστευτο αλλά αυτή τη φορά οι Γερμανοί δεν έχασαν στο τέλος και κυρίως, δεν ήταν ανταγωνιστικοί σε ολόκληρο το ματς. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σάρας, πήρε τον έλεγχο το παιχνιδιού και με έναν τρομερό Γιανκούνας και πολλά εύστοχα τρίποντα, έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στους Γερμανούς που ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν. Το σημαντικότερο είναι ότι οι Λιθουανοί κυριάρχησαν πλήρως και σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού απέναντι στους παίκτες του Τρινκιέρι που φάνηκε να χάνει αυτή τη φορά τη μάχη των πάγκων. Έτσι οι φιλότιμοι Λιθουανοί έφτασαν στο 3-6, ενώ οι Γερμανοί βυθίστηκαν στο 2-7 και μάλλον δεν αποτελεί καμιά παρηγοριά πια η υπενθύμιση ότι έφτασαν μια ανάσα από πολύ σπουδαίες νίκες απέναντι σε μεγάλους αντιπάλους.

Αρμάνι Μιλάνο- Φενέρμπαχτσε 70-79

Με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα η ομάδα του Ζοτς πήρε το διπλό παρόλο που δυσκολεύτηκε αρκετά στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο που έκανε καλή τρίτη περίοδο και αιφνιδίασε την τουρκική ομάδα μετά το -8 του α’ ημιχρόνου (36-44) σκοράροντας 27 πόντους για το 63-60. Οι Τούρκοι όμως μπήκαν αποφασισμένοι στο τέλος, οι γηπεδούχοι έχασαν κρίσιμες επιθέσεις και έτσι δεν κατάφεραν να κρατήσουν την έδρα τους. Πάντως πρέπει να αποδοθούν τα εύσημα στον Ρέπεσα τουλάχιστον για το γεγονός ότι η Αρμάνι είναι διαβασμένη και δείχνει χαρακτήρα με την έννοια ότι δεν παράτησε το παιχνίδι αλλά το πάλεψε όσο μπορούσε.

Ρεάλ Μαδρίτης- Ούνικς Καζάν 89-75

Με 24 ασίστ, μόλις 7 λάθη και πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων θα ήταν αδύνατον για τη Ρεάλ να μην νικήσει μέσα στην έδρα της οποιονδήποτε αντίπαλο. Αν συνυπολίσει κανείς και το γεγονός ότι από την άλλη ο Λάνγκφορντ είχε 3/12 δίποντα, ήταν μοιραίο και αναπόφευκτο για την Ούνικς ότι υποτάχθηκε χωρίς να προβάλει αξιόλογη αντίσταση αφού σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν έδειξε ικανή να κάνει τη ζημιά στους Ισπανούς που βρίσκονται σε πολύ καλή φόρμα.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας- Μπασκόνια 112-84

rodrigue-beaubois-baskonia-vitoria-gasteiz-eb16Η Μπασκόνια μπήκε αγριεμένη στο παρκέ και προηγήθηκε με +12 στο 6′ (6-18). Κάπου εκεί οι παίκτες του Ιτούδη ξύπνησαν και με μπροστάρη τον Μίλος Τεόντοσιτς, που έφτασε στο double double (34 πόντοι, 10 ασίστ), έκανε τη μεγάλη ανατροπή στη δεύτερη περίοδο (38-36, 16′). Έφτασε μάλιστα και στο +28 με τον Μίλος να πετυχαίνει 34 πόντους (6/10 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 7/7 βολές), κάνοντας έτσι νέο ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση, μαζί με 10 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 0 λάθη. Οι Βάσκοι ήταν ανήμποροι να αντισταθούν και να βρουν αντίδοτο στις άγριες διαθέσεις του Τεόντοσιτς και της παρέας του και αναγκάστηκαν σε μια ήττα με πολύ μεγάλη διαφορά.
Γαλατάσαραϊ- Μπαρτσελόνα 78-64

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αφού πέρασε ένα διάστημα κατά το οποίο έβρισκε τρόπο να παίρνει πολύτιμες νίκες παρά τις ηχηρές απουσίες, πλέον έχει εισέλθει στη φάση που χάνει συνεχώς παρουσιάζοντας κάκιστη εικόνα. Έτσι και στην Τουρκία, η Μπαρτσελόνα παρουσίασε προβληματική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και ήταν εξαιρετικά ευάλωτη αμυντικά (δέκα επιθετικά ριμπάουντ και 39 πόντοι για τους Τούρκους στο ημίχρονο) παρόλο που έβρισκε σκορ στην επίθεση κυρίως με τους Ράις, Βεζένκοφ και Περπέρογλου.
Στην πραγματικά, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, και όταν βρήκαν στόχο από την περιφέρεια και βελτίωσαν την ατομική τους άμυνα η διαφορά άρχισε να αυξάνει. Οι καταλανοί έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια με οδηγό τον Ράις να γυρίσουν το παιχνίδι όμως δεν τα κατάφεραν και υπέστησαν άλλη μία ήττα, την τρίτη συνεχόμενη. Έχει ενδιαφέρον να δούμε πώς θα αντιδράσουν στο επόμενο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό γιατί παίζουν με την πλάτη στον τοίχο και δεν ξέρω αν οι απαιτητικοί καταλανοί θα ανεχθούν τέταρτη συνεχόμενη ήττα από το σύνολο του Μπαρτζώκα ή θα άρουν την εμπιστοσύνη τους στο πρόσωπό του.
Πάντως η νίκη της Γαλατά αποδεικνύει ότι δεν ήταν τόσο απίθανο γεγονός, όσο παρουσιάστηκε, η ήττα του Ολυμπιακού στο ίδιο γήπεδο, γιατί όπως έχουμε πει σε αυτή τη διοργάνωση όλοι χάνουν.

Παναθηναϊκός- Νταρουσάφακα 86-80
players-panathinaikos-superfoods-athens-celebrates-eb16

Ο Παναθηναϊκός για άλλη μια φορά παρουσιάστηκε διπρόσωπος και δεν μπόρεσε να καθαρίσει ένα παιχνίδι το οποίο από νωρίς έφερε στα μέτρα του και φαινόταν ότι θα κέρδιζε με μεγάλη άνεση.
Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, είχαν ισορροπία στον τρόπο εκδήλωσης των επιθέσεων, είδαν τον Τζέιμς να αγωνίζεται και να βρίσκεται σε αρκετά καλή κατάσταση- καλύτερη του αναμενομένου- και διατηρούσαν άνετα μια διψήφια διαφορά.
mike-james-panathinaikos-superfoods-athens-eb16Στην επανάληψη όμως δεν μπήκαν συγκεντρωμένοι. Η ομάδα του Μπλατ άλλαξε στόχευση και ακούμπησε την μπάλα στον ψηλό ενώ δυνάμωσε την άμυνά της με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να σκοράρει μόνο με βολές. Σε εκείνο το σημείο κράτησε την ομάδα του ο Μπουρούσης που με πολύ καλές επιλογές έφθειρε τους ψηλούς των Τούρκων και ήταν εύστοχος στις βολές με 10/11. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι συνέχιζαν να μην βρίσκουν λύσεις και να δυσκολεύονται με αποτέλεσμα να προηγηθούν οι Τούρκοι λίγα λεπτά πριν το τέλος απειλώντας με το απόλυτο σοκ το ΟΑΚΑ. Με το σκορ στο 78-77 όμως ο Σίγκλετον έκανε το κλέψιμο μετά από καλή ομαδική άμυνα και στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 80-77 στο 1:28 πριν τη λήξη. Με κολώνα τον Μπουρούση ο Παναθηναϊκός απέφυγε μια ήττα που θα του κόστιζε πάρα πολύ και πέτυχε μια νίκη που του επιτρέπει να διατηρηθεί στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Πάντως θα πρέπει ο Πασκουάλ να βρει τον τρόπο ώστε η ομάδα να καθαρίζει τα παιχνίδια και να μην επιτρέπει στον αντίπαλο να ανατρέπει το σκορ και την εικόνα του αγώνα και να διεκδικεί τη νίκη.
Στα αξιοσημείωτα ότι ο Κλάιμπερν αγωνίστηκε και τα 40′.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει

PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL203aEp2WGxQbGc0P2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2x3Vmo5dkZ3MkRrP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL1dJVU8wTHRNc2FnP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL1hUTG1WMHRfWERVP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL2hlSEZpaGc5NEtZP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iNTYwIiBoZWlnaHQ9IjMxNSIgc3JjPSJodHRwczovL3d3dy55b3V0dWJlLmNvbS9lbWJlZC9id2pJNTlRclVmcz9hdXRvcGxheT0xIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIzMTUiIHNyYz0iaHR0cHM6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvLXlBX1NEWkxCVU0/YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj48L2lmcmFtZT4=
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIzMTUiIHNyYz0iaHR0cHM6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvcUlEc1lEYXp3eW8/YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj48L2lmcmFtZT4=
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIzMTUiIHNyYz0iaHR0cHM6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvT0RQcXlyUXU4Rzg/YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj48L2lmcmFtZT4=
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIzMTUiIHNyYz0iaHR0cHM6Ly93d3cueW91dHViZS5jb20vZW1iZWQvbkFYU0JBdlFEckE/YXV0b3BsYXk9MSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj48L2lmcmFtZT4=